Tento dôležitý dokument je v niektorých prípadoch povinný. Viete ako je možné ho získať a aké výhody vám vyplývajú z vlastníctva energetického certifikátu? Pokým niektorý nadávajú na zbytočné papiere, ktoré musia popri stavbe či predaji vybavovať, iný v ňom vidia potenciál pre pomoc majiteľom nehnuteľností. Je pravdou, že pri kolaudovaní novostavby, zložitejšej rekonštrukcii alebo predaji či prenájme, by ste sa bez tohto certifikátu iba ťažko zaobišli… Okrem úradov je ale užitočný aj na zvýšenie ceny nehnuteľnosti. Hodnota nehnuteľnosti, ktorá je definovaná ako energeticky úsporná rastie a má vyššie šance na predaj na realitnom trhu. Nielen stavebné úrady alebo iné štátne inštitúcie budú od vás pýtať tento dokument. Aktuálne dokonca pri žiadosti o hypotéku. Niektoré banky požadujú pred schválením hypotéky doloženie energetického certifikátu k nahliadnutiu.

energetický certifikát

Cena energetickeho certifikatu

Pomocná ruka pri zlepšovaní stavu nehnuteľnosti. Energetická certifikácia má viacero kritérií, podľa ktorých sa stavby rozdeľujú podľa hospodárnosti do kategórií A až G. Pričom A0 je ideálny a najviac žiadaný stav. Kategória G je pritom nevyhovujúca absolútne nehospodárna. Práve vďaka posúdeniu budete mať jasnú predstavu, kde sú medzery a čo zlepšiť.

solárne panely

V konečnom štádiu môžete vďaka lepšej hospodárnosti s energiami ušetriť stovky eur na energiách. Samozrejme, niektorý sa zľaknú predstavy rekonštrukcie a zvýšených finančných nákladov. Ani to nie je problémom. Ministerstvo totiž pravidelne spúšťa výzvy na obnovu rodinných domov. Rovnako sú tieto výzvy vyhlasované aj v prípade obnovy budov a komerčných priestorov. Takto je priestor pre šetrnejšie žitie bez zbytočných nákladov dostupný naozaj každému. Jedným z obľúbených a vyhľadávaných pomôcok k zefektívneniu spotreby energie je napríklad osadenie solárnych panelov – takzvaná fotovoltika. Jedná sa o jednoduchý ale výkonný systém akejsi domácej elektrárne, ktorá funguje iba pre vás.